Zenei munkaképesség-gondozás tanszak

Önálló zenei munkaképesség-gondozás tanszak létesült 2011 szeptemberében a pesterzsébeti Lajtha László zeneiskolában. Ezzel az intézmény sok évtizedes hagyományt folytat, mivel ebben az iskolában működött 1972-től 1996-ig a zenei munkaképesség-gondozás kísérleti műhelye dr. Pásztor Zsuzsa vezetésével, Máté János igazgató lelkes támogatásával.  Az újonnan alapított tanszak első és egyelőre egyedüli az országban, sőt világviszonylatban is. Vezetője Négyesi Anna zenetanár, a zenei munkaképesség-gondozás egyetemi oktatója.

„A zenei munkaképesség-gondozás a zenei oktatás integráns része és az eredményes zenetanulás-tanítás fontos feltétele” – jelentette ki Csóka Gabriella fuvolaművész, az iskola igazgatója a TV20 számára adott interjúban. Az igazgatónő, aki maga is szakvizsgázott Kovács-módszer tanár, hangsúlyozta a zenei foglalkozási ártalmak korai megelőzésének fontosságát, és a zenei terhelésekre való idegi-fizikai alkalmasság fenntartásának szükségességét.

A zenei munkaképesség-gondozás tanszakra beiratkozott növendékek rendszeres mozgásfoglalkozásban részesülnek. A zenei követelményekhez igazodó mozgásprogram fejleszti a hangszerjátékhoz szükséges finommozgásokat, növeli a gyakorlási állóképességet, fejleszti a zenei időérzéket, a térérzéket, az egyensúlyérzéket, javítja a tartást, nyugtatja az idegrendszert, javítja a figyelmet és pihenteti a hallást.


Légző gyakorlat tanítása az előképzőben. A kiscsoportos
foglalkozáson mód van arra, hogy a tanár minden gyereknek
egyénileg segítsen a helyes légzés megtanulásában.