|
Továbbképzések
A hivatalosan bejegyzett továbbképzések 1980-ban kezdődtek az akkori Fővárosi Pedagógiai Intézet szervezésében, Eőry Ede vezető szaktanácsadó gondozásában. A harminc órás programot a debreceni Muzsikáló Egészség Alapítvány akkreditáltatta 1995-ben, és a Metronóm Kft-vel karöltve mind a mai napig fenntartja.
2016-ban új képzési formát indítottunk. A 277/1997 (XII. 22.) sz. kormányrendelet lehetővé teszi, hogy a pedagógusok nem-akkreditált továbbképzéseken is megszerezhessék a kötelező kreditpontokat. Ez a lehetőség minden eddiginél sikeresebbé tette az oktatómunkánkat, mert így sokkal több pedagógus számára tehettük elérhetővé a zenei munkaképesség-gondozás ismereteit. A sikerhez nagymértékben hozzájárult a gyönyörű és rangos helyszín a Budapest Music Center (BMC) épületében. Ezúton is köszönjük Gőz László igazgató úrnak és Kégl Andrásnak, a BMC Információs Központ vezetőjének a szíves vendéglátást és a tökéletes technikai feltételek biztosítását.
Nagy megtiszteltetést jelentett számunkra Kurtág György és Kurtág Márta látogatása, akik a zenei munkaképesség-gondozás támogatói és résztvevői évtizedeken át mind a mai napig.

2016-18 között az ország 17 megyéjéből, 76 településről 264 zenetanár jött el
a továbbképzéseinkre. Több kolléga határon túlról látogatott el hozzánk.

A továbbképzések főbb témái
- Az elfáradás enyhítése az iskolából zeneórára érkező növendékeknél
- A súlyos lámpaláz, a szorongás feloldása, stressz-kezelés
- A zeneoktatás hiányzó láncszeme: a hangszerjátékot megelőző mozgásfejlesztés
- Korrekció, a merev, görcsös mechanizmus lazítása
- Frissítő mozgásprogramok zeneórára és otthoni gyakorláshoz
- A modern zenész életforma
- A kézmegerőltetések okai, elsősegély, rehabilitáció, megelőzés
- A légzés jelentősége a zeneoktatásban
- Fizikális felkészülés koncertre, vizsgára, felvételire
- Az idegi-fizikai teherbírás felmérése
- A tehetséggondozás fizikális alapja
- A zenetanár munkaképesség-gondozása
- Mozgásprogramok felnőtteknek
- A fokális disztónia rejtélye
- Tehetséggondozás és táplálkozás
- A mindennapok stratégiája a foglalkozási ártalmak ellen
- A sikeres tanulás kulcsa a vegetatív stabilitás
- Zenei mozgásfejlesztés, gyorsaság, erőadagolás, mikropihenők
- A zenélés pszichés-idegrendszeri problémái. Elszürkülés, kiégés, gátlások, figyelemzavarok, memóriazavarok, motivációvesztés.
- Zenészek körében ismert egészség-gondozó módszerek. Előnyök és hátrányok.
- A zenetanulás idegműködései, figyelem, memória, mozgásvezérlés.
- Okosan pihenni: zeneszerű életrend a szünidőben.
Dokumentáció
A továbbképzéseken részt vett zenetanárok beszámolóiból készült könyv a zeneoktatás megújuló képét festi elénk. A huszonegyedik század megváltozott körülményei között egyre nehezebb a régi minták alapján tanítani. Egyre nagyobb szükség van azokra az új megoldásokra, melyeket a Kovács-módszer kínál, és ezt mind többen felismerik.

A BMC továbbképzések hallgatóinak munkáiból készült könyv borítója. Csillag Máté terve.
Drámai összkép tárul elénk a könyv lapjairól:
A közoktatás nem alkalmazkodik a jelenlegi gyermekmodellhez. – A jelenlegi oktatási rendszer nincs átgondolva. – A mai közoktatási rendszer irreális elvárásoknak teszi ki a diákokat, akik közül rendkívül sokan vegetatív tünetekkel küszködnek nap, mint nap: a mai gyerekek szorongásban élik meg a gyerekkorukat. – Zenei eredményt egyre nehezebb, sőt inkább lehetetlen azon az úton elérni, ahogyan 15-20 évvel ezelőtt. A klasszikus zeneoktatás a ma gyerekénél szinte egyáltalán nem működik. – Mennyire hiányos vagy teljesen hiányzik a zenei módszertanunk és maga a rendszeres, tervszerű foglalkozás a zenészekkel!
A könyv szerzői az elhallgathatatlan gondok mellett jól látják a megoldás lehetőségét is, melyet a zenei munkaképesség-gondozás programja kínál.
Ez a 30 óra csak egy kis ízelítő, de már önmagában is átformálja gondolkodásunkat a tanításról, fejlesztésről, tehetségről, és rávilágít az ezek hátterében meghúzódó, a szervezetben lejátszódó folyamatokra, valamint arra, hogyan lehet ezeket a folyamatokat pozitív irányba befolyásolni.– A Kovács-módszerben megtaláltam mindazt, amit más metodikákban nem leltem. – A zenei munkaképesség-gondozás programjában számos olyan elemet találtam, amely alkalmasnak látszik a problémák enyhítésére. – Ez egy olyan edzés- és életmódprogram, mely segít megteremteni mindazokat a fizikumbeli és idegrendszeri feltételeket, amelyek a kitartó gyakorláshoz és a biztos szerepléshez szükségesek. – Micsoda kincs van ebben az országban, amelyet az iskola nem ismer! – Ez a program valóságos kincsesbánya. – Nagy élmény volt részt venni benne.


|