ELTE BTK Művészetközvetítő és Zenei Intézet
Zenei munkaképesség-gondozó Szakirányú Továbbképzés
SZAKDOLGOZATOK 2023

A múlt tanévben újabb ZMG team fejezte be egyetemi tanulmányait. Ők azok, akik a zeneiskolákban, zenei szakgimnáziumokban, zenei egyetemeken segíteni tudnak a növendékeknek és felnőtteknek abban, hogy könnyebben és egészségesebben dolgozzanak.

Talán nem könnyű dolog a zenélés? Nem bizony, ezt mindnyájan jól tudjuk, bár a hangszeres muzsikálást sok nyelvben játéknak nevezik. Ez a játék azonban nagyon sok munkát kíván, és hosszú évekig tart, amíg a kezdő kis növendék eljut a mesterfokra.

Talán nem egészséges a zenélés? Dehogynem! A zenélés életünk gyönyörű, boldogító ajándéka, amely csak javára szolgál mindenkinek. Ellenben az a hajszolt, zsúfolt életmód, mely a hivatásszermű zenéléssel együtt jár, nagyon is próbára teszi az egészséget. "A zene életveszélyes foglalkozás", írja Robert Schumann.

Ez a drámai figyelmeztetés volt az indítéka a ZMG kutatás elindulásának, melyből Dr. Kovács Géza testnevelési tudományos kutató munkája nyomán évtizedek alatt önálló zenepedagógiai ág fejlődnött ki. A ZMG a zenélő emberek életmódprogramja és életfilozófiája. A ZMG által a muzsikáló növendékek és felnőttek ma már alsófoktól az egyetemig megkaphatják azt a fizikális felkészítést, ami a zenei pályán való helytállásra alkalmassá teszi őket, és segít megőrizni egészségüket.

Bada Márta
Az integrált magyar zeneoktatás helyzetelemzése

Bertalanné Vekerdi Mónika
Zenei tábor a Kovács-módszer jegyében

Hamar Éva
Munkaegészségügyi állapotfelmérés

Szalóczy Dóra
"Hangnemváltás" a zenei nevelésben

Varga Anna
A Kovács-módszer felhasználása a zeneiskolai szolfézsoktatásban