|
Emlékezés dr. Kovács Gézára,
születésének 100. évfordulója alkalmából
2016. október 29-én a Kovács-módszer barátai, tanárok, tanítványok, érdeklődők zsúfolásig megtöltötték az Eötvös Loránd Tudományegyetem Zenei Tanszékének otthonos hangulatú Kodály-termét, ahol dr. Bodnár Gábor tanszékvezető úr szíves jóvoltából vendégek lehettünk.
A dr. Kovács Géza emlékére rendezett ünnepi konferencia régi szokás szerint 45 perces vidám léggömbös bemelegítéssel kezdődött. Ezután dr. Bodnár Gábor tanszékvezető, habilitált egyetemi docens üdvözölte a vendégeket, majd dr. Réthelyi Miklós professzor emeritus, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság elnöke, a konferencia védnöke megnyitotta a találkozót. Ennek az ünnepi mozzanatnak az érdekessége az volt, hogy Réthelyi professzor úr immár harmadízben köszöntötte a szeretve tisztelt Géza bácsit: először a 77. születésnapjára rendezett koncerten, azután a 80. születésnapján, és most pedig a 100. születésnap ünnepét is ő vezette be.
Zene nélkül nincs Kovács-konferencia! Kurtág György és Kurtág Márta legújabb DVD felvételüket küldték el ajándékba a Géza bácsi emlékének szentelt ünnepre. A lemezen szereplő három Bach-korál Kurtág György négykezes átiratában a BMC kiadásában jelent meg 2015-ben. A földöntúlian gyönyöru zenei áhítat elhangzásakor megint sorsszeru ismétlodés tanúi lehettünk, mert a Kurtág házaspár szintén szerepelt Kovács tanár úr nyolcvanadik születésnapján a Régi Zeneakadémián, és íme, most a századikat is velük ünnepelhettük.
A muzsika után két filmbemutató következett.
Dr. Pásztor Zsuzsa Emlékfilmje a zenei munkaképesség-gondozás közel 6 évtizedes történetének néhány epizódját dolgozza fel a kezdetektől napjainkig. Felidézi a legendás Géza bácsi alakját és életének főbb eseményeit, és bemutatja tanítványai munkáját, mellyel a tőle kapott szellemi örökséget továbbviszik. A film itt látható:
Emlékfilm
Az Amerikában élő Kovács-tanítvány, Lassu Tamás Ellesett pillanatok c. filmjét mesterének emlékére készítette, és a távolból küldte el tisztelgő üzenetül a konferencia számára:
Ellesett Pillanatok
A konferencián elhangzott előadások a Kovács-módszer alkalmazásairól szóltak a kórház-pedagógiában, a fejlesztő pedagógiában, az általános iskolai oktatásban, az óvodapedagógiában és a zeneoktatásban alsó foktól az egyetemig.
Az előadók a következők voltak: Cseke Enikő fejlesztő pedagógus, kórházpedagógus; Erdélyi Judit zenetanár, a zenei munkaképesség-gondozás egyetemi oktatója; dr. Gaál Erzsébet hárfaművész, egyetemi tanár; dr. Masopust Katalin csellótanár, tanszakvezető, a zenei munkaképesség-gondozás szakközépiskolai tanára; Négyesi Anna zenetanár, a zenei munkaképesség-gondozás egyetemi oktatója; Pálfi Zsuzsanna tanító; Schön Károlyné Tódy Ilona Éva zenetanár, a Géniusz-program mentora; Schadl Zsuzsanna zenetanár, a zenei munkaképesség-gondozás szakközépiskolai tanára; Szelekovszky Noémi tanító; Vargáné Kovacsik Marianna fejlesztő óvodapedagógus. Az előadássorozatot lezáró CODA dr. Stachó László zenetudós, pszichológus, egyetemi oktató prezentációja volt a gyakorlás-módszertan köréből.
A Kovács-módszer formabontó hagyománya szerint a nap folyamán többször tartottunk mozgáspihenőt. A napirendbe beiktatott pár perces mozgáspihenők a hosszas ülő elfoglaltság közben a regenerálódást, az elfáradás megelőzését szolgálták. A konferencia eseményeiről Buda János és Lovas Hajni készített képeket:
Facebook konferencia képek
Forró köszönet a vendéglátó egyetemnek, személy szerint dr. Bodnár Gábor tanszékvezető úrnak, az előadóknak, a segítőknek, és a sok-sok lelkes vendégünknek, akik ezt az emlékünnepet örömtelivé és felemelővé varázsolták!
Négyesi Anna
|